Хари започва своята 20-годишна кариера в IT индустрията като софтуерен инженер, ръководи десетки проекти като мениджър на софтуерни екипи и достига до позицията директор „Иновации“, преди да създаде собствена компания. През последните 12 години той се фокусира върху подпомагането на IT хората да работят по-добре заедно чрез екипен коучинг и обучения по лидерство и меки умения. Хари е съосновател на SoftSkillsPills.com, платформата за IT хора, които изграждат силни екипи и се грижат за хората. Той е и един от водещите на популярния подкаст Радиоточка 2 и автор на лидерския нюзлетър A Leader’s Tale.
Зорница Петрова работи в DEV.BG като Events & Community.
Тя е част от екипа от около година, като организира 17 събития месечно, продуцира подкаст и подготвя две годишни конференции. Зорница има опит в НПО сектора и винаги се е занимавала с организиране на събития. Гордее се с работата си в DEV.BG и екипа, с който успяват да постигнат значими резултати. Извън работа се занимава с фотография, йога и спорт.
Тази лекция ще представи приликите и разликите между човешкото възприятие и начина на работа на изкуствения интелект. За всички е известно, че ИИ може да се справя със задачи, които са непосилни за нас, но ще обсъдим и колко лесно може да бъде заблуден от елементарни за разпознаване от хората атаки (adversarial attacks). Ще разгледаме визуални примери, онагледяващи как моделите за машинно обучение (ML) правят своите прогнози и вземат решения, което често показва, че, за да решим един и същи проблем, хората и ИИ действаме по абсолютно различни начини. Лекцията включва някои открития от скорошни изследвания за интерпретируемостта на ИИ, които по-добре обясняват неговите възможности и ограничения.
Радостин Чолаков е млад изследовател с интереси в машинното обучение и обработката на естествен език. Основател е на платформата АзБуки.МЛ за езикови инструменти на български. Участва в класацията Forbes Bulgaria “30 under 30”. През последните години се занимава активно с изследователска дейност, като работи по методи за оптимизиране, ефикасно трениране и квантуване на ML модели с група учени от MIT Computer Science and Artificial Intelligence Lab. Ръководител е на националния отбор за първата международна олимпиада по изкуствен интелект.
Общото между работата на един писател и един специалист в сферата на информационните технологии е това, че и двамата създават светове, пишейки.
За да бъдем отличими и незаменими в свят, който става все по-подвластен на изкуствения интелект и все по-универсализиран чрез един широко разпространен език като английския, трябва да направим две неща.
Първо, да работим върху изграждането на собственото си автентично човешко съдържание и второ, наред с изучаването на различни чужди и програмистки езици, да разширяваме дълбинните си познания върху родния език.
Като носители на българския ние можем да сакрализираме акта на създаване на светове по съвсем естествен и достъпен начин. Писането на ръка, и то на кирилица, и осъзнатото боравене с родното слово ще ни помогнат в този процес, провокирайки въображението и обогатявайки опита ни.
Виктория Бешлийска е автор на бестесълърите „Глина“ и „Сърце“, отличени с редица престижни награди, сред които Почетен знак „Стоян Михайловски“, „Най-четен съвременен български автор“ на Столична библиотека и „Избор на книжарите“ на „Хеликон“. Тя е филолог по образование и откривател по призвание. Била е учител, редактор и маркетинг специалист в корпоративния свят.
Днес е посветена само на писането.
В блога си „По дирите на думите“ ежедневно кара своите 70 хиляди последователи да мислят върху силата на родния език и ценностите на българската култура и природа.
През последните години провежда десетки срещи с читатели в страната и чужбина. Лектор е на големи форуми и е ментор в курсове по творческо писане. С работата си проправя път към по-смислено, по-богато и по-човечно ежедневие.
Новоизлезлият ѝ роман „Нишка“ е поредната стъпка в тази посока.
Много от хубавите неща в живота започват с въпроси. Нашата първа лекция – също.
– Може ли едно осемгодишно дете да създаде собствена компютърна игра?
– Талантът или постоянството са по-важни?
– Какво трябва да научим в училище всъщност? Какво значи да изградиш успешен екип?
– Защо споделянето на знанията може да промени живота на другите?
– Узрява ли българският IT пазар?
– И има ли ефективен алгоритъм, който да регулира баланса между работата и личния живот?
Петър ще се опита да отговори на всички тези въпроси, да ви събуди и да даде един ударен старт на DEV.BG All in One, разказвайки 10 и половина лични истории.
Петър обича програмирането още от дете. Медалист от ученическа международна олимпиада по информатика, в над 20-годишната си кариера той е работил като програмист, QA, документатор, ръководител на проекти и управител на собствена консултантска компания. Доктор по информатика и съосновател на конференциите Challenge Accepted Events, Петър има решаваща роля в QA общността в България, като е говорил на много конференции, водил е работилници и е обучил стотици хора в университети и компании, включително и безработни хора по времето на COVID, както и специализиран QA курс за незрящи.
В момента Петър е Software Development Manager в IBM, след като наскоро компанията придоби успешния стартъп Pliant.io, където Петър бе директор на инженерния отдел, управлявайки няколко екипа за разработка. В рамките на Plant.io Петър бе също така и DevOps и QA.
Не на последно място е и пътешественик, блогър, фотограф, джуниър моторист и горд баща на две деца и котка.
В лекцията ще разгледаме какви са основните проблеми и подходи при създаването на Large Language Models, и ще ги демонстрираме чрез BgGPT серията от модели.
Големите езикови модели са станали неразделна част от живота и работата на много хора от различни държави и разнообразни езикови култури. Тъй като тези модели работят на базата на статистически методи, производителността и възможностите им са базирани на данните, върху които се обучават. В днешно време по-голяма част от дигитализирания текст, нужен за обучението им, е на английски, което означава, че той е техният “майчин” език. Същевременно все повече институции и компании имат нуждата да работят с езикови модели, предназначени за езици отвъд английския.
Антон Александров е докторант в INSAIT към Софийския университет с научни ръководители проф. Це Джанг (Together AI) и д-р Кристина Тутанова (Google DeepMind).
Интересите му включват приложно машинно обучение, обработка на естествен език, Fair ML и др.
Той има водеща роля в разработването на BgGPT.
Антон е завършил магистратура по Компютърни науки, специалност Машинно обучение, във водещия технологичен институт в Европа ETH Цюрих. Преди това завършва с отличие бакалавърска степен по Компютърни науки в Университета в Уоруик, Великобритания и Софийската математическа гимназия (СМГ).
Десетки години наред Космосът се счита за „последната граница“ и една от най-сложните индустрии, довела до хиляди иновации на Земята. Какво точно прави разработката на софтуер (и хардуер) за Космоса толкова трудна обаче и защо повечето компютри на големите сателити днес са с технология от миналия век? Какви са предизвикателствата откъм автономност, операции и околна среда и какво стои зад т.нар. „NewSpace” философия, която поведе компании като SpaceX начело на новата космическа надпревара в 21-ви век?
Д-р Виктор Данчев е CTO в EnduroSat и PhD по “Теоретична физика” от Софийски Университет. Основните му интереси са в сферата на космическите технологии, числени методи в програмирането и техните приложения за нелинейни динамични системи. От 2016 г. е координатор на най-голямата практическа образователна програма, свързана с Космоса, на Балканите – “Космически Предизвикателства”, която подготвя следващото поколение учени, инженери и предприемачи за космическия сектор чрез работа по реални технологични проекти. Като част от тази програма, Виктор участва и в разработването на най-големия безплатен онлайн курс за космическо образование – Spaceport.
през 2025!
Петър Нефтелимов ще направи ретроспекция на живота си – от момчето от град Павликени, през трудностите, които му поднася живота, до страниците на Forbes. Ще ни запознае с компанията, която преодолява световни кризи, виждайки я като метафора за живота – клетката, постоянно преобразяваща се и адаптираща се. Ще разгледа защо еволюцията е символ на вечното предприемачество, демонстрирайки необходимостта от непрекъснато иновиране и приспособяване. И накрая, ще завърши с биотехнологичния стартъп “Цвете в епруветка”, производството на което е резултат от напредъка в растителните биотехнологии. Този продукт не само изисква минимални грижи, но и илюстрира способността на технологията да преобразува и обогатява живота ни.
Петър Нефтелимов е бакалавър по биотехнологии и има две магистратури – по ,,Биобизнес и биопредприемачество‘‘ и по ,,Бизнес администрация – Управление и предприемачество‘‘. Още докато е студент по биотехнологии, по време на лекциите по растителни биотехнологии вижда възможност за стартиране на бизнес от тяхната междинна работа и така със свои колеги създава биотехнологичния стартъп ,,Цвете в епруветка‘‘. Стартъпът се бори срещу букетите от рязан цвят, които оказват отрицателно влияние върху природата заради площите за отглеждане, голямото количество вода и въглеродните емисии от транспорт и логистика по въздух.
Петър е от първите автори в Uspelite.bg. Автор на книгата “Успехът в българския ген” за 49 успели българи в страната и чужбина. Освен това е основател на медията за практическите съвети за бизнеса Neftelimov.com, която през 2021 година спечели 2-ро място на публиката за ,,Медия на годината‘‘.
Ментор и лектор е в различни формати. През 2022 година е част от селекциите на Forbes Bulgaria ,,30 под 30‘‘ и на Дарик радио ,,40 до 40‘‘ за успели българи, а през 2023 година бе избран за №1 в категория ,,Бизнес, икономика и/ли предприемачество‘‘ и сред 10-те най-изявени млади личности на България за 2023 на JCI Bulgaria.
В днешната ера на бързо развиващ се технологичен прогрес, изкуственият интелект (ИИ) заема централно място във всички аспекти на нашия живот. В този контекст, критичното и аналитичното мислене играят ключова роля за успешното функциониране на инженерите. Те не само представляват основен инструментариум за разрешаване на проблеми и иновационно мислене, но и са от съществено значение за адаптиране към постоянните промени, предизвикани от въвеждането на нови технологии като ИИ.
По време на лекцията ще проучим връзката между критичното и аналитичното мислене и успешната практика на инженерството в епохата на изкуствения интелект. Ще разгледаме как тези две качества са били традиционно важни за инженерите и как тяхната значимост е увеличена в контекста на нарастващото влияние на ИИ.
Освен това ще разгледаме как инженерите могат да развият и подобрят своите умения в критично и аналитично мислене, за да се справят по-ефективно с предизвикателствата и възможностите, които предлага технологичният напредък. В крайна сметка, тази тема ще ни помогне да разберем как критичното и аналитичното мислене остават неизменно важни аспекти от инженерния процес и как те могат да бъдат усъвършенствани и прилагани в една нова, динамична и изискваща съвременна среда.
Димо Митев е IT специалист с повече от 19 години опит в IT индустрията. Ролите, които е заемал включват QA Engineer, QA Architect и Engineering Manager. Активно участвайки в процеса на тестване на софтуер, който е част от жизнения цикъл на разработката на софтуер, той е натрупал значителен опит в различни видове тестване на софтуер, включително, но и не само, функционално тестване, тестване на уеб услуги, тестване на производителността, тестване на сигурността и автоматизирано тестване. В момента той заема позицията QA Architect в първия български еднорог Payhawk.
В презентацията ще разгледаме революционния потенциал на квантовите компютри и техните възможности за промяна на съвременните и бъдещите технологии. Ще покажем основните принципи на квантовите компютри и тяхната уникална способност да обработват информацията по начин, невъзможен за класическите изчислителни системи. Ще обсъдим постигнатите резултати в областта, както и възможните бъдещи приложения.
Боян Торосов е учен с интереси в сферата на квантовите компютри и контрола на квантови системи. Завършва магистратура по теоретична и математична физика и след това докторантура по атомна и молекулна физика в Софийския университет „Св. Климент Охридски”. По време на докторантурата специализира в Университета на Турку (Финландия), Университета на Лийдс (Великобритания) и Бургундския университет (Франция). Като постдокторант работи в Политехническия университет на Милано и в Сингапурския университет по технологии и дизайн.
Понастоящем е доцент по атомна физика в БАН, както и старши изследовател в канадската компания за квантови изчисления 1QBit.
Преподава в магистърската програма „Квантова информатика” в СУ „Св. Климент Охридски”. Член е на управителния съвет на Центъра за квантови технологии към СУ „Св. Климент Охридски”.
In this presentation, we’ll explore the critical concepts shaping software development: Total Cost of Ownership (TCO), refactoring, clean code, and technical debt. We’ll start with a foundational understanding of these terms, then dive into the economics of software development, discussing the impact of team dynamics and refactoring on project costs. The talk will highlight the subjectivity of clean code, the risks of uncontrolled refactoring, and the reality of technical debt. Through a discussion on key metrics like code churn and cyclomatic complexity, we aim to equip our audience with strategies to make informed refactoring decisions that balance quality, security, and performance. Resources for further exploration will be shared, supporting attendees in applying these insights to their work.
Martin is a software architect throughout his whole career, currently contributing his expertise at DraftKings. He specializes in large-scale, real-time systems and led the creation of award-winning solutions in the iGaming sector. Martin is passionate about enriching the tech community by sharing his experience on software architecture, CI/CD, team effectiveness, quality and software system performance through public talks and his blog. His mission is to drive innovation and excellence in software development, with a vision of creating robust, efficient, and scalable systems that address the dynamic needs of the digital era.
Nowadays it’s easier than ever to identify, bribe, defraud or lure people online to perform actions on your behalf, potentially exposing organizations to cyber threats. Every single person in an organization plays a vital role in protecting the company, its data and customers. During this talk, we will explore what you need to do based on your role, and department and why it matters as cybersecurity is not a zero-sum game and it matters to exercise the human firewall.
Миглен Евлогиев е специалист с дългогодишен опит в сферата на информационната сигурност.
Основател на Българска Фондация “Киберсигурност”, ментор и лектор. Към момента ръководи информационната сигурност в първия български еднорог Payhawk, с опит в международни компании като Dext, Хюлет-Пакард и Amazon, където е водил екипи по информационна сигурност.
Георги Ненов е основател на “Свръхчовекът с Георги Ненов”, който е един от най-слушаните български подкасти. Насочен е към вярата в себе си и многобройните възможности, които ни заобикалят. Разказвайки вдъхновяващи истории на хора, които живеят живота на мечтите си, Георги цели да мотивира своите слушатели да вървят по своя път с увереност в собствените си способности и така да сътворят едно по-добро бъдеще.
Лекцията ще ни отведе на пътешествие през фрагментираните ни екосистеми, изменили се под въздействието на климатичните промени, и ще ни запознае с новаторския начин, по който човешката интелигенция и технологиите могат да помогнат за възстановяването на баланса.
Свидетели сме на шестата масова екстинкция на видовете, която води до необратими загуби в биоразнообразието. За нас, като човечество, е задължение да предприемем действия и да използваме иновации, за да възстановим този деликатен баланс. И тук се включва нашата история с “Истински Мед”.
В лекцията ще се спрем и на пчелите-роботи, които са резултат от съчетаването на инженерния гений с биологичните процеси. Тези иновативни роботи помагат за опрашването на растенията и поддържането на екосистемната равновесие, когато природните опрашители са под заплаха.
Също така ще видим къде се включва изкуствения интелект в цялото това уравнение за да постигнем екологично равновесие и да запазим чудния свят, в който живеем, за бъдещите поколения.
Сергей Петров през 2015 г. основава Pollenity (тогава Bee Smart Technologies), която създава концепция за интелигентна система за пчелни кошери. Страстта на Сергей към иновациите го поставя в поредица престижни класации, като “30 до 30” на Forbes България, “New Europe 100” на Google, World Summit Awards в категорията Околна среда и здравеопазване. Притежава бакалавърска степен по Авиационно инженерство от Технически университет – София и магистърска степен по Бизнес администрация от Нов български университет. Завършил е и програмата на Singularity University Иновативни технологии за положителен глобален ефект в НАСА Еймс, Калифорния. Работил е като проектов мениджър в компания за уеб дизайн и инженер в анти-спам отдел в голяма международна компания. Сергей има сертификати и за социално предприемачество от Oxford и “Insights for Innovation” от Ideo.
Петър Петров е Chief AI Officer на Eleven, като внася в екипа ни уникална комбинация от опит в стартъпи и страст към изкуствения интелект. Петър е визионер и има способността да вижда приложението на ИИ в бъдеще, както и последиците от това какво означава това за начина, по който живеем и работим, и интеграцията между новите технологии, които се появяват, хората и процесите.
Интересът на Петър към мозъка може да се проследи назад до дядо му, който е първият неврохирург на Балканите. Петър развива този интерес, като получава диплома по финанси и инвестиции и невропсихология от City University of New York. Това образование провокира любопитството му към изкуствения интелект, в който оттогава той се превръща в експерт.
Като собственик на дигитално студио и запален стартъпер, Петър има репутацията на водещ в новите тенденции в бизнеса. Той е ранният възприемател на концепцията за съответствие на продукта с пазара и е помогнал на множество компании да преминат през този критичен етап на растеж. Когато не работи, Петър обича да играе голф и да изследва пресечната точка на изкуството и технологиите.
В момента Петър пише книга за изкуствения интелект и неговия потенциал да трансформира индустриите. Той страстно желае да сподели знанията и опита си с другите и се радва да помогне на бизнеса да премине към новия свят на изкуствения интелект.
След пускането на ChatGPT много хора спекулират какви са реалните възможности на големите езикови модели. Като всяка нова технология, която в случая не е нова, неразбирането води до делюзии. В тази лекция ще обсъдим обективно какво могат и не могат тези системи и потърсим отговора на въпроса може ли AI да вземе част от работата, каква, кога и как.
В тази сесия от две части ще ви представим нашия опит в прилагането на AI технологии за създаване на позитивна стойност в областта на здравеопазването. В първата част ще научите за това как стартирахме в областта, препятствията за AI иновациите и уникалната стойност, която се създава чрез тях в здравния сектор, както и как секторът ще се развие в тази нова ера на AI. За втората част ще навлезем в по-технически детайли. Тук ще обсъдим AI алгоритмите, които се създават в областта, как се събират и анотират чисти данни в областта на медицината, както и регулаторните предизвикателства, които идват с иновациите в здравеопазването. Независимо дали сте нов в областта или търсите вдъхновение, ние ви каним да видите вълнуващите възможности, когато AI технологията и здравеопазването се пресичат.
Георги Костадинов е експерт в областта на машинното обучение, със специализация в разработката на съвременни алгоритми за анализ на изображения и видео. С над десет години опит, Георги заема ключова роля в създаването на Imagga Cloud AI – водеща инфраструктура за изкуствен интелект, чрез която са обработени повече от 30 милиарда клиентски данни.
Като съосновател и технически директор на Kelvin Health, Георги допринася за разработването на иновативно решение в областта на здравните технологии, насочено към превантивната медицина. Тази пионерска система използва медицински верифицирани AI алгоритми за анализ на термални изображения, като допринася за ранното диагностициране и предотвратяване на тежки медицински заболявания.
В признание на неговите приноси в областта на компютърните науки и иновациите, през 2020 година Forbes Bulgaria отличи Георги като един от топ 30-те иноватори под 30 години.
В тази сесия от две части ще ви представим нашия опит в прилагането на AI технологии за създаване на позитивна стойност в областта на здравеопазването. В първата част ще научите за това как стартирахме в областта, препятствията за AI иновациите и уникалната стойност, която се създава чрез тях в здравния сектор, както и как секторът ще се развие в тази нова ера на AI. За втората част ще навлезем в по-технически детайли. Тук ще обсъдим AI алгоритмите, които се създават в областта, как се събират и анотират чисти данни в областта на медицината, както и регулаторните предизвикателства, които идват с иновациите в здравеопазването. Независимо дали сте нов в областта или търсите вдъхновение, ние ви каним да видите вълнуващите възможности, когато AI технологията и здравеопазването се пресичат.
Георги Къдрев е съосновател на българската компания Imagga Technologies, която израства до технологичен лидер в областта на разпознаване на изображения на база изкуствен интелект в световен мащаб. Призната е за “Глобален иноватор в обаластта анализ на изображнеия” за 2016 г. от IDC и е на челните позиции в множество реномирани класации за прецизност на технологии.
Малко след старта на COVID-19 пандемията, през м. март 2020 г., Imagga Technologies съосновава Kelvin Health – компания за анализ на термални изображения на база изкуствен интелект, която си е поставила амбициозната цел да направи скрийнинга и мониторинга на редица здравословни състояния и заболявания достъпен и безвреден. Това позволява масовата превенция на усложнения и профилактика за откриване на неподозирани здравословни проблеми, както и ефикасния мониторинг на хронични или бавнолечими заболявания.
Като технологичен иноватор, а и като баща на две деца, Георги е постоянно мотивиран от възможността на технологиите да подобрявят качеството на живот на всички ни.
Отличен е и като един от “30 под 30” от Forbes България за 2013 г.
Управляващ съдружник и CTO в Intway и RateMate
С настъпването на изкуствения интелект много хора започват да се питат дали той е заплаха или възможност за всички нас. Ще поеме ли той значителна част от нашите професии или ще открие нови врати към по-голяма ефективност? В тази лекция ще разгледаме как изкуственият интелект може да има положително влияние върху нашата работа с хората и как можем да подобрим организационните процеси на лично, екипно и организационно ниво. Ще разгледаме историята, настоящето и бъдещето на управлението на екипи и процеси. Въпреки огромните очаквания към съвременните технологии, ще анализираме и определим дейностите, в които хората все още не могат да бъдат заменени… поне за сега.
Красимир Байлов е управляващ съдружник и CTO в Intway и RateMate. С над 15 години опит в разработването на софтуер, изграждането и управлението на екипи, той се проявява като ценен експерт в областта. Красимир е помогнал на много организации, независимо от техния размер, да подобрят процесите и екипната работа чрез използване на съвременни технологии. Той се интересува от софтуерни архитектури и мениджмънт, пренасяйки своята страст за изграждане на максимално ефективни организационни системи. Винаги готов да сподели знания и опит, Красимир има висок интерес към развитието на технологиите и тяхната роля във високопроизводителните организации.
Mолекулярен биолог и доктор по имунология
Какви са предимствата и крият ли рискове такива технологии? До колко сме готови като общество за подобни големи промени и как биха повлияли на живота ни? Заповядайте на лекцията и ни позволете да заредим вашите очаквания за 1 година напред.
Никола Кереков е молекулярен биолог и доктор по имунология. Има многогодишен опит с научните изследвания в областта на човешкия автоимунитет, ДНК ваксините и разработването на животински модели на човешки заболявания.
Той е част от екипа на Ratio – платформа за комуникация на науката, организираща множество инициативи с цел представяне на науката, инженерството и технологиите на достъпен, човешки език. Самият той е опитен научен комуникатор, като участва в множество събития, записва образователни видеа и е продуцент и водещ на Ratio Weekly – един от най-популярните научни подкасти на български език.
Съосновател на Coursedot
В тази презентация ще разгледаме текущото състояние, новите тенденции и какво ни очаква в бъдещето свързано с професионалното ни развитие и квалификация. Ще говорим за това какво можем да направим, за да останем актуални в един непрекъснато променящ се свят, какво крие бъдещето за повечето от нас и кои са уменията, които ще са важни след 5 години.
Теодор Панайотов е в бизнеса с професионално ИТ образование от почти 20 години. Съосновател на Coursedot, платформа с над 4300 технологични трейнъра, Теодор е участвал в образователни проекти за деца, учащи и професионалисти в над 30 държави по широк спектър от теми – от масови обучения до AI and security for intelligence agencies.
Мисията му е да подобри образователната среда, така че максимално много хора да имат convertible skills в един все по-бързо променящ се свят.
Макар и да е общоприето, че успехът на един екип се базира на ясни процеси и системи за начина на работа, голяма роля в него играе и емоционалната интелигентност. Освен на индивидуално ниво, тя може да се разглежда и на екипно – тя е в основата на изграждането на доверие между отделните хора, създаване на усещане за обща идентичност и усещане за ефикасност на екипа. Как лидерите могат да помогнат на екипите си да развият емоционална интелигентност, откъде да започнат, как да следят дали вървят в правилната посока?
По време на сесията си на Dev.bg All in One Лилия Месечкова, старши вицепрезидент „Софтуерно инженерство“ в Progress, ще даде отговор на тези въпроси, пречупвайки ги през своя собствен дългогодишен опит в изграждането на успешни ИТ екипи. Тя ще засегне и още една актуална тема в момента – какво означава емоционална интелигентност в дигитална среда и какви са възможностите за създаване на технологии, подпомагащи развиването й в света около нас.
Лилия Месечкова има над 17 години опит в технологичната индустрия и в създаването на решения за дигиталния бизнес, ръководенето на глобални екипи и постигането на силни бизнес резултати. Като старши вицепрезидент „Софтуерно инженерство“ в Progress тя ръководи екип от 300 човека и отговаря за разработката на няколко продуктови линии, сред които водещата платформа за дигитални преживявания Progress Sitefinity, продуктите за разработчици Progress Telerik и Kendo UI и системата за сигурен трансфер на файлове Progress MOVEit. Вдъхновява се от заряда на екипа и възможността да има принос в развитието на таланти.
Лилия се присъединява към Progress през 2011 г. като софтуерен разработчик и през годините заема различни лидерски позиции. По време на кариерата си и като част от различни международни компании, тя успешно управлява редица проекти за разработка на сложни софтуерни приложения с екипи, разположени в различни части на света.
Седите си вкъщи на бюрото, разсъждавайки върху съдържанието на втория Ви монитор.
Зад Вас роботизиран помощник пече мусака във фурната, докато междувременно простира дрехите от пералнята.
Приказки от хиляда и една нощ или възможна реалност в близко бъдеще?
В презентацията ще се запознаем със зараждането на колаборативните роботи и какво представляват те към ден днешен. Ще дискутираме кои са основните технологични предизвикателства, с които се борят инженерите в областта на роботиката и как да се справим с тях. Също така ще направим проекция за близкото бъдеще върху все по-широкото приложение на роботизирани системи в бита и бизнеса.
Живко Петров е Principal C++ Software Engineer в Ocado Technology. По образование е строителен инженер, като в последните 8 години се занимава с преподаване и програмиране на C++. Професионалният му опит и интереси са в областта на роботиката, разработката на игри, алгоритми и оптимизация на код. Немалка част от времето си Живко посвещава върху развитието на българския технологичен талант, ръководейки множество курсове по софтуерно програмиране за начинаещи и напреднали. През последните години реализира специализирани обучения в областта на роботиката.
През последните 50 години космонавтиката оставя своя фокус върху развитието на човечеството, изследването на процесите, на които са подложени астронавтите в Космоса и как това би повлияло на една дългосрочна мисия. Настъпи ерата, в която освен да се извършва важна научна дейност на Международната Космическа Станция – ще има завръщане на Луната, което е в основата на бъдеща мисия до червената планета – Марс! Какви са плановете на космическите агенции и как производството на протеин от ларвите на мухата “Черен войник” може да открие своето приложение в космонавтиката научете на …….!
Татяна Иванова а в момента е студентка по “Космическо инженерство” в Embry-Riddle Aeronautical University. Преминала е през двата учебно-тренировъчни лагера по модел на NASA в света – Space Camp Turkey в Измир, Турция и Space Camp USA в Хънтсвил, Алабама, САЩ. Работи по магистърската програма на Project PoSSUM. Родом е от град Добрич, където е завършила ЧПГТП “Райко Цончев” с профил “Информационни технологии и математика”. Извънкласно се занимава с творческо писане, има издадена стихосбирка “Ще те докосна ли?”, свири на барабани и е лицензиран водолаз. Поема по този път, защото мечтае някой ден да стане първата жена космонавт на България.
Защо България е толкова успешна IT индустрия? Deep tech, наука, иновации и образование и как да постигнем повече като бранш са част от темите, които ще бъдат засегнати в тази лекция.
Светлин Наков е вдъхновител на хиляди млади хора по пътя им към професията “софтуерен инженер”. Той има 20-годишен опит като софтуерен инженер, ръководител на софтуерни и ИТ проекти, преподавател по информационни технологии, програмиране и разработка на софтуер, ИТ консултант, предприемач и разработчик на уеб, мобилни, настолни и сървърни приложения. Мечтата му е да направи България силициевата долина на Европа.